İç hemoroid nedir? İç hemoroid nedenleri ve aşamaları

İç hemoroid nedir? İç hemoroid nedenleri ve aşamaları

İç hemoroid nedir? İç hemoroid nedenleri nelerdir, nasıl ve hangi durumlarda iç hemoroid ortaya çıkar? İç hemoroidin aşamaları nelerdir? Gebelikte hemoroid, hamilelikte iç hemoroid hakkında bilgiler. Her insanda iç hemoroid dokusu bulunur ve normal bulunmasındaki görevi kalın bağırsağın son bölümündeki basınç değişmesine bağlı olarak şişip sönerek doğal yastıkçık gibi istemsiz gaz ve sıvı çıkışını engellemektir. İç hemoroid dokusu anüsün iç kısmında dişli çizgi diye adlandırılan çizginin üst kısmında bulunur.

İç hemoroid

İç hemoroid

İç hemoroid nedenleri nelerdir? İç hemoroid ne zaman olur?

Sürekli ayakta veya sürekli oturarak çalışan insanlarda, tuvalette uzun süre oturan veya ıkınarak (zorlayarak) tuvalet eden insanlarda, sürekli öksürüğü olan ve kabızlığı olan insanlarda, gebe olan kadınlarda, kronik kabızlığı olanlarda ve normal durumdan uzun sürmüş ishal durumlarında iç hemoroid rahatsızlığı ortaya çıkar.

İç hemoroid dokusunu bağırsak duvarına bağlayan park bağları zedelenir ve hemoroid dokusu aşağı sarkmaya ve sarktıkça şişer. Bu hemoroid memesinin kirli kanını taşıyan damarlarda gevşeme nedeni ile oluşan açılanma ve kirli kanın geri akımında zorlanmadır.


İç hemoroid rahatsızlığının aşamaları nelerdir?

1.evre: Hemoroidal doku büyük özellikle sert dışkı sonrasında kanama görülür ancak sarkma yoktur.

2.evre: İç hemoroidlerin en tipik bulgusu tuvalet sonrasında ağrısız kanamadır. İkinci evrede iç hemoroidler zorlama ve ıkınma ile anüsten dışarı çıkabilir. Tuvalet sonrasında bekleme ile dinlenmek iyi gelecektir.

3.evre: Bu evrede tuvalet sırasında iç hemoroid dokusu daha çok dışarı çıkar ve tuvalet sonrasında hasta eli ile hemoroid dokusunu içeri itme gereksinimi duyar. Şişlik ve zorlama olduğu için kanama ve ağrı çok artar.

4.evre: Bu evrede hemoroid doku hep dışarıda ve el ile de içeri itilemez durumdadır. Bu tarz bir problemi olanların yaşantısı olumsuz yönde etkilenecektir. Hemoroid memesi içine kanamanın olması sıklıkla gözlenmekle birlikte acil müdahale gerektirir.

Gebelikte iç hemoroid

Hamilelerde bebeğin büyümesi ile birlikte makat bölgesinde baskı artmaktadır. Bunun sonucun da damarlarda ve hemoroid dokusunda şişme görülebilir. Progesteron hormonunun gebelik döneminde daha fazla salgılanmasıyla birlikte damar duvarlarının gevşemesine ve daha fazla şişmesine neden olabilir.

Bu içerik iç hemoroid nedir, ic basur, İç basur nedir, iç hemoroid bitkisel tedavisi, internal hemoroid nedir, iç hemoroid belirtileri nelerdir, iç basur bitkisel tedavi, internal hemoroidler nedir konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 03 Eyl 2010 Okunma: 6.303
Benzer yazılar


1 yorum

  1. esra

    İyi gunler  bende de bir yildir asiri kabizlik ve asiri bir kasinti oluyo  kasinti sonrasi sanki disaari patlayacak gibi bir sislik meydana geliyor cok rahatsizim aceba neden bilgilendiriniz lutfen tesekurler

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Lütfen yorumlarınızın tamamını büyük harfle yazmayınız ve düzgün bir Türkçe kullanmaya özen gösteriniz. Kurallara uymayan yorumlar yayınlanmayacaktır!