Hemoroidal doku bozukluğu ve perianal apse nedir? Neden olur, nasıl tedavi edilir?

Hemoroidal doku bozukluğu ve perianal apse nedir? Neden olur, nasıl tedavi edilir?

Hemoroidal (basura bağlı) doku bozuklu nedir? Perianal apse nedir? Hemoroidal doku bozukluğu ve perianal apse nedenleri nelerdir? Bu rahatsızlıkların tedavisi nasıl yapılır?

Hemoroidal doku bozukluğu

Hemoroidal doku kalınbağırsak duvarına park ligamanı olarak bilinen bağlarla tutunur. Kronik kabızlık, ıkınma, gebelik ve uzun süre ayakta çalışma vb etmenler bu bağların olumsuz etkilenmesine ve bu dokunun aşağı sarkmasına dolayısı ile kan dolaşımının bozulmasına ve doku içinde kan toplanmasına neden olur.

Hemoroidal dokunun sarkması genellikle kalınbağırsak dokusunun anüs dışına sarkmasıyla birlikte olur.

Perianal apse nedir?

Anüs çevresindeki iltihap sonucu biriken irin tıp dilindeki tanımıdır. Anüsü çevreleyen ve istem dışı olarak gaz ve gaita çıkışını engelleyen dairesel lifler arasında bulunan, tuvalet ederken kayganlığı sağlayan ve bölgeyi nemlendiren sağlı bezleri bulunmaktadır. Doğası gereği bu bölgede çok miktarda bakteri bulunur ve bakteriler salgı bezlerinde yangıya sebep olabilir. Bu yangı genellikle hemoroid olduğunda dokunun sağlamlığını bozarak apseleşebilir. Bölgenin çevresindeki gözenekli yağlı doku olduğundan irin çevreye yayılır ciltte uzayıp kendiliğinden boşalıp gidebileceği gibi bazen de cerrahi müdahale gerektirebilir.


Belirtileri nelerdir?

İrinlenme hemen her zaman hızlı bir şekilde artan ve oturamamaya neden olan şiddetli ağrı ile kendini belli eder. Gece acil servise başvurunun sık bir nedenidir. Zonklama, şiddetli ağrı, makat çevresinde ısı artışı, ateş, titreme ve fenalık algısı eşlik edebilir. Cilt altına kadar uzandığında anus çevresinde kızarıklık ve şişlik belirgin hale gelir.

Riskleri nelerdir?

Şişmanlık, uzun süreli kabızlık, hemoroid ve fissur varlığı ve bazı yangısal barsak hastalıkları (Ülseratif kolit, Crohn) ve bedenimizin bağışıklık dizgesini (sistemini) baskı altına alan durumlarda perianal apse çekincesi ve riski artar.

Tedavisi nasıl yapılır?

Perianal apse oluşumunda en kısa sürede irin boşaltılmalı ve antibiotik sağaltımına başlanmalıdır. İrin birikiminin üzerini örten cilt katmanı cerrahi olarak açılır ve irinin toplanmış olduğu boşluk tamamen temizlenir, antiseptik çözelti ile yıkanır ve apsenin derin yerleşimli olması durumunda içine diren konularak pansumanlar sırasında apse boşluğunun yıkanabilmesi sağlanır. Bu cerrahi girişim yerel uyuşturma (lokal anestezi) ile yapılabilir ancak özellikle derin yerleşimli apselerde hastanın uyuması girişim sırasında hasta konforunu artıracaktır.

Yayımlanma tarihi 03 Eyl 2010 Okunma: 5.696
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Lütfen yorumlarınızın tamamını büyük harfle yazmayınız ve düzgün bir Türkçe kullanmaya özen gösteriniz. Kurallara uymayan yorumlar yayınlanmayacaktır!